Strona główna.

Blog ten jest o genealogii, o poszukiwaniu swoich korzeni, a  tym samym własnej tożsamości. Jego posty to etapy poszukiwań typowe dla genealogów. Będą więc relacje rodzinne, poszukiwania internetowe oraz kwerendy archiwalne.
Głównym tematem będzie  historia  rodzin z mego drzewa genealogicznego, noszących nazwiska: Wnuk, Gugnacki, Kozicki, Ptak, Prusinowski, Filipkowski, Gadomski oraz Florczyk, Samul i Duda. Rodziny te na przełomie XIX i XX wieku zamieszkiwały okolice Kolna, w większości wsie Niksowizna i Ptaki. Nie jest to lista skończona i w miarę posuwania się w przeszłość, dojdą  następne nazwiska. W kręgu zainteresowań będą też  rodziny spowinowaconych z rodzeństwem przodków, takie jak: Tyszka, Górski, Plona, Alicki  i inne.
Bloga tego nie należy traktować jako miejsce, gdzie zamieszczam gotowe już opracowania poszczególnych rodzin, czy też skończone biografie osób. Badania genealogiczne moją tę charakterystykę, że są ciągle otwarte na nowe informacje, fakty,  hipotezy i trzeba być gotowym na konieczność ich aktualizacji. Celem moim jest zebranie wszelkich informacji o rodzinie, opracowanie biografii  przodków i osób spokrewnionych oraz ich szerokie upowszechnienie wśród rodziny. Mam nadzieję, że wśród krewnych znajdą się osoby, które zechcą trochę mi pomóc w zebraniu informacji, w dotarciu do niektórych dokumentów i zdjęć.


Genealogia jest moją pasją od wielu lat. Bardzo chciałbym stworzyć rozległe i głęboko osadzone w historii, drzewo genealogiczne naszej rodziny. Dla mnie jednak nie tylko cel jest ważny ale i droga jaką się do niego dochodzi. Mam nadzieję, że ten właśnie blog, będzie taką drogą, do poznania prawdy o naszej rodzinie.  Że wspólnie uda nam się zapisać losy naszych bliskich a dalekim nieznanym jeszcze przodkom nadać imiona  i wrócić pamięć o nich.

Czekam na uwagi, komentarze, informacje.
Pozdrawiam znanych i nieznanych mi kuzynów
Jacek Wnuk-Gugnacki
tel. 691 026 594
e-mail: nagoraar@wp.pl

tagi: blog, genealogia, Kolno, Ptaki, Zabiele, Niksowizna, Łosewo

6 komentarzy:

 1. przydałby się e-mail kontaktowy. Pozdrawiam Prusinowski rodem z zabiela

  OdpowiedzUsuń
 2. Dane podałem w zakładce "O mnie". Oczywiście nie zaszkodzi powtórzyć, co też uczyniłem. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Kto wie, kto wie, może jesteśmy Rodziną. Też trochę próbuję dociec, jakie korzenie podtrzymują moją Rodzinę. Moja Babcia Marianna, z domu Wnuk, urodziła się w USA. Jako kilkunastoletnia dziewczynka przyjechała z rodzicami do Polski. Ojciec wrócił do Stanów, a Ona wyszła po kilku latach za mojego Dziadka Aleksandra Alickiego. Mieszkali w Niksowiznie, gdzie spędzałem w latach 60 wszystkie wakacje. Przez pewien czas mieszkali w Jeżach, w domu poniemieckim.
  Pozdrawiam serdecznie.
  Andrzej Alicki-emerytowany polonista. Mam już 65 lat.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo dziękuję za informacje. Wiem, że w Jeżach mieszkała rodzina (chyba córka) Stanisława Alickiego, którego wspominam na blogu. Czy zna Pan rodziców Marianny Wnuk?

  OdpowiedzUsuń
 5. Moja wiedza o Rodzinie kończy się na Babci Mariannie, z domu Wnuk. Więcej pewnie wie moja Ciocia Jadzia Śliwka. W tej chwili przebywa w Niksowiznie, bo to lubi, ale mieszka w Kolnie u córki Jadzi Ferenc. Informację o ciekawym dla nas blogu przekazałem młodszym braciom w Mrągowie-Jurkowi i Januszowi. Od lat wybieramy się do Małego Płocka, ponieważ z informacji rodzinnych domniemywam,że tam możemy dużo dowiedzieć się o początkach Rodziny.
  Mój adres email: analicki@wp.pl
  Pozdrawiam serdecznie
  Andrzej Alicki z Białegostoku - tel. 602660040

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzień dobry.
  Nazywam się Andrzej Dmytryszyn, mam 52 lata, mieszkam w Ostródzie (W-M). Amatorsko próbuję być genealogiem rodzinnym. Moja mama z domu nazywa się Samulska. Jej rodzice to Tadeusz Samulski (1920 Ciechanów - 1990 Ostróda) i Wiktoria z Głowackich (1923 Ciechanów). Dziadkowie to Franciszek Adam Samulski (Samul) (1887 Grudusk - 1942 Ciechanów) oraz Marianna z Nawotków (1897 Chruszczewo - 1949 Starogard Gdański). Pradziadkowie: Mikołaj Samul (Samuel) (ok. 1822 Cieciory par. Turośl - 1902 Ciechanów) i Magdalena ze Skoroszewskich (1852 Morawy Wielkie par. Krzynowłoga Mała - 1916 Ciechanów). 2 x pra: Józef Samul i Aniela z Rakowskich - małżeństwo w Kolnie ok. 1820 r. 3 x pra: Jan Samul i Agnieszka Łazarz.
  Poszukuję informacji o dalszych przodkach.
  Pozdrawiam,
  Andrzej

  OdpowiedzUsuń

Komentarze publikowane będą po zatwierdzeniu.