piątek, 22 listopada 2013

Akt chrztu z 1862 roku Teofili Samul ze wsi Ptaki

Dzięki uprzejmości pani Barbary mogę zaprezentować na swym blogu kolejny, ciekawy dokument, odnoszący się do genealogii rodzin ze wsi Ptaki.

Wymieniony w tym dokumencie Jakub (Jakób) Ptak, mógł być moim prapradziadkiem  a Katarzyna z Ptaków (w tym przypadku oznacza to nazwisko panieńskie a nie wieś) mogła być jego siostrą. Wspomniany w dokumencie Mateusz Gugnacki był starszym bratem mojej prapraprababki - Balbiny, którą opiszę w jednym z następnych postów. 

Treść dokumentu:
Wieś Ptaki
nr 13
Działo się to w Mieście Kolnie dnia szóstego Stycznia tysiąc Ośmset sześćdziesiąt pierw - (był początek stycznia więc ksiądz  omyłkowo zaczął pisać rok poprzedni) drugiego roku o godzinie pierwszej po południu.
Stawił się Maciej Samul gospodarz rolny we wsi Ptaki  zamieszkały, lat trzydzieści trzy mający w przytomności Jakóba Ptaka lat trzydzieści sześć tudzież Mateusza Gugnackiego lat trzydzieści dwa mający gospodarzy rolnych we wsi Ptaki zamieszkałych i okazał nam dziecię płci żeńskiej, oświadczając iż takowe jest urodzone w Ptakach  na dniu trzeciego Stycznia roku bieżącego o godzinie siódmej wieczorem z jego małżonki Franciszki z Ptaków lat trzydzieści trzy mającej. Dziecięciu temu na chrzcie świętym w dniu dzisiejszym przez niżej podpisanego odbytym nadane zostało imię Teofila a rodzicami jego chrzestnymi byli wyżej wymieniony Jakób Ptak i Franciszka Spinkowska.
Akt ten oświadczającemu i świadkom przeczytany przez Nas podpisany został. Oświadczający i świadkowie pisać nieumieją. 
Utrzymujący Akta Stanu Cywilnego Ksiądz Stanisław Konopko Proboszcz Parafii Koleńskiej.



Opisując treść aktu starałem się w miarę możliwości zachować oryginalną pisownie wyrazów.
Jeszcze mała dygresja na temat formuły:

Oświadczający i świadkowie pisać nie umieją. 

Ksiądz zwyczajowo wpisywał tę formułę - choćby po to by nie wpisywać chrztu od razu po zgłoszeniu. Często ksiądz zapisywał na karteczce imiona rodziców, dziecka, świadków a wpisu w książce dokonywał później. Formułą o nie piśmiennictwie  tłumaczył brak podpisów rodziców i chrzestnych w swej książce. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze publikowane będą po zatwierdzeniu.