piątek, 16 października 2015

Gugnaccy vel Bugnaccy ze wsi Leman i Łacha








W pierwszym poście (Ród Gugnackich) poświęconym tej rodzinie pisałem:

Jeśli chodzi o rodzinę noszącą nazwisko Gugnacki to jakiś jej przedstawiciel (lub przedstawiciele)  przenieśli się w okolice Kolna. Najstarsza wzmianką o Gugnackich, z tych terenów, pochodzi z parafii Turośl z roku 1830 i dotyczy urodzin Anny Gugnackiej.  
... Analiza opublikowanych wypisów metrykalnych dotyczących parafii Kolno, wyraźnie ukazuję, że w  II połowie XIX wieku skupiskiem gdzie żyło dużo rodzin Gugnackich, były przysiółki Białe Góry i Zarośle między wsiami Ptaki, Samule i  Zabiele oraz same te wsie. Myślę, że w XIX wieku doszło też do wyodrębnienia się (pewnie przez błąd w zapisie) nazwiska Bugnacki, które do dziś funkcjonuję a liczba osób noszących to nazwisko jest większa, niż osób z nazwiskiem Gugnacki. 

W następnym poście (Akt chrztu Katarzyny Gugnackiej z 1822 roku)

pisałem:

Dokument który prezentuje poniżej zaświadcza, że we wsi Ptaki rodzina o tym nazwisku zamieszkiwała już w roku 1822 (i myślę, że nie jest to data ostateczna).

Dziś wiem, że oprócz okolic wsi Ptaki, były też inne wsie w okolicy Kolna, gdzie rozrodzenie rodu Gugnackich było równie duże i chyba nawet wcześniejsze - tymi wsiami są wymienione w tytule wsie Leman i Łacha.

Zgromadzona przeze mnie baza danych pozwala mi na stawianie kolejnych tez w tym temacie. 
Oto niektóre wypisy z akt zgonu przedstawicieli rodziny Gugnackich vel Bugnackich, które przenoszą ich zasiedlenie w okolicach Kolna do II połowy XVIII wieku:

Gugnacki Józef  ur. ok. 1759, zmarł  25.08.1831 syn Jana i Ewy z Białowąsów, zamieszkały we wsi Łacha,

Gugnacki  Andrzey ur. ok.  1757, zmarły 30.05.1832, syn Jana i Ewy z Borkowskich, zamieszkały we wsi Łacha,

Gugnacki Jakub (mógł być bratem Józefa lub Andrzeja) ur. ok. 1759, zmarł 7.01.1833, syn  Jana i Ewy, zamieszkały we wsi Leman,

Gugnacki Grzegorz 1753-1824-02-29, lat 71, rodzice: Jan i Ewa z Borkowskich, żona Marta z Krupków, wieś Łacha 


Oczywiście nie mam pewności czy wymienieni przeze mnie: Józef, Jakub, Andrzej urodzili się w tych wsiach czy do nich przybyli - brak takich informacji w aktach zgonu. Myślę jednak, że obecność tylu osób o tym nazwisku, świadczy, że rodzina ta, była w tym okresie mocno rozrodzona i zakorzeniona. Tym samym możemy przenieść osadzenie Gugnackich w okolicach Kolna z roku 1822 na II poł. XVIII wieku. 

Z przeanalizowanego przeze mnie materiału wynika, też że we wsiach Leman i Łacha, częściej używano formy - BUGNACKI. Znam nawet przypadek z mojej rodziny, kiedy osoba o nazwisku GUGNACKA wychodzi za mąż i zamieszkuje z mężem we wsi Łacha i w kolejnych aktach, jako jej panieńskie nazwisko wpisywano już BUGNACKA. Widocznie nawet sam ksiądz uznał, że Gugnaccy to okolice wsi Ptaki, a Leman, Łacha to już muszą być BUGNACCY.


Ten post nie kończy oczywiście moich dociekań odnośnie zasiedlenie Gugnackich w okolicach Kolna - nowe dokumenty przyniosą zapewne nowe spojrzenie na ten temat.
I znowu muszę się powtórzyć pisząc - i nie jest to data ostateczna.