niedziela, 19 maja 2013

Ród Gugnackich.

Ród Gugnackich nie doczekał się do tej pory żadnego opracowania na swój temat. Jedyną wzmiankę znaleźć można u podróżnika, autora opracowań  dotyczących m.in. Kurpiowszczyzny, Aleksandra Pałujańskiego. Autor ten w swym opracowaniu z połowy XIX wieku, wg mnie  mylnie zaliczył tą rodzinę do rdzennie kurpiowskich.
Metrykalia dotyczące tej rodziny świadczą, że nazwisko  to powstało od wsi Gugny w parafii Trzcianne, niedaleko Osowca. Opublikowane do tej pory akta wymieniają Gugnackich, którzy zamieszkują tereny wokół tej wsi na początku XVIII wieku. M.in. Grzegorza Gugnackiego ze wsi Kołodzież, który bierze ślub w roku 1706, oraz  Stefana (1711 r) i Mateusza (1713 r). Być może pierwotnie mieszkańcy tej wsi używali nazwisk Gugno lub Gugnik i dopiero w tzw. "dobie uszlachetniania nazwisk"  zostało ono zmienione na formy bardziej dostojne - Gugnacki i Gugnowski.
Rodzina Gugnowskich w XIX wieku przeniosła się i mocno rozrodziła w okolicach Suwałk, gdzie do dziś żyją jej potomkowie.
Jeśli chodzi o rodzinę noszącą nazwisko Gugnacki to jakiś jej przedstawiciel (lub przedstawiciele)  przenieśli się w okolice Kolna. Najstarsza wzmianką o Gugnackich, z tych terenów, pochodzi z parafii Turośl z roku 1830 i dotyczy urodzin Anny Gugnackiej. Świadczy to, że już na początku XIX wieku przynajmniej jedna rodzina o tym nazwisku, zamieszkuje Kolneńszczyznę. Analiza opublikowanych wypisów metrykalnych dotyczących parafii Kolno, wyraźnie ukazuję, że w  II połowie XIX wieku skupiskiem gdzie żyło dużo rodzin Gugnackich, były przysiółki Białe Góry i Zarośle między wsiami Ptaki, Samule i  Zabiele oraz same te wsie. Myślę, że w XIX wieku doszło też do wyodrębnienia się (pewnie przez błąd w zapisie) nazwiska Bugnacki, które do dziś funkcjonuje, a liczba osób noszących to nazwisko jest większa, niż osób z nazwiskiem Gugnacki.
Wg portalu "moikrewni" osób noszących nazwisko Gugnacki jest 109, Bugnacki  137, Gugnowski 20. Nazwisk Gugno i Gugnik, które występują w metrykaliach trzcianieckich z XVII-XVIII  wieku, dziś już nie ma.
Oczywiście powyższy tekst należy traktować jako pewien wstęp do szerszego opracowania. Żeby jednak takie powstało potrzebne są dalsze skrupulatne badania na źródłach historycznych. Oczywiście ciągle zbieram informację na ten temat i mam nadzieję, że w przyszłości zaprezentuję szerszy materiał dotyczący rodu Gugnackich. 




Fragment opracowania naukowego z 1914 roku gdzie brak jest
nazwiska Gugnacki podanego jako rdzennie kurpiowskie.



  Wieś Ptaki i Zabiele z przysiółkami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze publikowane będą po zatwierdzeniu.