piątek, 20 grudnia 2013

Cd. sprawy nazwisk: Chilecka, Galicka, Alicka (mojej praprabaci).

Przypomnę, że sprawa dotyczy nazwiska panieńskiego Marianny - żony Seweryna Wnuka, mego prapradziadka. Uwaga: w tym poście będą dwie Marianny - żona Seweryna i żona jego syna Mikołaja.

We wcześniejszym poście odnoszącym się do tematu pisałem: 

.......Dalej więc jest to sprawa nierozstrzygnięta. Myślę, że dopiero dotarcie do aktu małżeństwa jej syna Mikołaja i dokładne przeanalizowanie tego wpisu z 1891 roku,  wyjaśni tę sprawę. Jest też inny trop (kolejny!). Otóż na liście pasażerów płynących w 1907 roku do USA, odnalazłem Józefa Halickiego (Halitzki) z Niksowizny co by świadczyło, że rodzina o podobnym nazwisku mieszkała kiedyś w Niksowiźnie i być może to właśnie z niej pochodziła Marianna......

Od kilku dni posiadam już w/w akt ślubu Mikołaja i Marianny (a raczej  bardzo dokładne zdjęcie wpisu). W akcie tym, napisanym w języku rosyjskim wyraźnie napisane jest GALICKA. Moim zdaniem nie przesądza to jednak definitywnie sprawy. Rosjanie nagminnie zmieniali polskie nazwiska zaczynające się na h na literę g (w ich alfabecie nie ma litery h). Nazwisko więc równie dobrze mogło brzmieć Halicka - za Halicka przemawia fakt, że nazwisko to jest wymieniane w metrykaliach Niksowizny o czym już wspomniałem - natomiast Galickich nie ma i nikt z dawnych i obecnych mieszkańców nie kojarzy takiej rodziny. Za Halicka przemawia też nazwisko  Chilecka zapisane w akcie zgonu Wiktora - zniekształcone, być może źle zapisane przez księdza (co się często zdarzało) ale jednak w pamięci osób podających nazwisko - pisane przez h a nie przez g.
Jeszcze uwaga dotycząca nazwiska Alicki. Wg zebranego przeze mnie materiału rodziny o tym nazwisku występują tylko w metrykaliach dotyczących Małego Płocka i okolic. W przyszłości może się okazać, że nazwisko to jest swego rodzaju uszczerbieniem takich nazwisk jak: Halicki, Walicki, Kalicki itp. W rodach szlacheckich uszczerbienia (usuwanie pierwszej lub pierwszych liter nazwiska) nadawano np. nieślubnym synom. W rodach zubożałej, nie piśmiennej szlachty lub rodach włościańskich (chłopskich) mógł być to efekt złej wymowy tzw. niewyraźnej werbalizacji nazwiska przez osobę jąkającą się, sepleniącą lub też efekt nieuważnie słuchającego lub niewyraźnie zapisującego księdza. Osoby niepiśmienne znające jedynie wymowę własnego nazwiska nie mogły potwierdzić poprawności zapisanej formy. Stad też  w metrykaliach XIX wieku spotykam tak wiele zniekształconych nazwisk. 

Fragment  aktu ślubu Mikołaja i Marianny - podkreślenia dotyczą nazwisk 1. Wnuk, 2. Galicka, 3. Tyszko

Podsumowując - na tym etapie badań uważam, że nazwisko panieńskie Marianny brzmiało Halicka, jednak w latach 1870-1915 nazwisko zapisywane było jako Galicka. Należy też mieć na uwadze, że być może Haliccy i Aliccy to ten sam ród.

Wracając do aktu ślubu Mikołaja Wnuka i Marianny Tyszko to wynika z niego, że  ślub odbył się 22 stycznia (wg kalendarza juliańskiego) 3 lutego (wg gregoriańskiego) w 1891 we wsi Poryte. Świadkami byli Stanisław Klimaszewski i Konstantyn L??ciński. Seweryn (ojciec Mikołaja) już w tym czasie nie żył. Mikołaj wymieniony jest jako włościanin, robotnik - urodzony i zamieszkały przy matce w Niksowiźnie. Marianna Tyszka wymieniona jest jako córka nieżyjącego Jana i żyjącej Katarzyny z d. Kotowskiej. Marianna urodziła się i mieszkała u brata (przy bracie) we wsi Poryte. 
Mikołaja i  jego żonę Mariannę tzw. Mikołajkę opisywałem już we wcześniejszych postach.

Kościół w Porytem z połowy XIX wieku. To w tym kościele  ślub brali Mikołaj i Marianna.


czwartek, 12 grudnia 2013

Poszukiwanie prapradziadków Gugnackich.


Mój blog jest nie tyle o przodkach co o ich poszukiwaniu - osoby czytające go, niejako wraz ze mną  uczestniczą w poszukiwaniach, w analizie dokumentów, w zbieraniu relacji i wspomnień. W dzisiejszym poście przedstawiam kilka etapów poszukiwań prapradziadków - poszukiwań jak na razie bezskutecznych.

Rodzice mego pradziadka Ludwika Gugnackiego to jedyni prapradziadkowie których nie odnalazłem. W innych liniach idzie mi znacznie lepiej - mam już niektórych prapraprapradziadków (4 x pra) i nadzieję na więcej.
W jednym z wcześniejszych postów pisałem: 

Gugnaccy ze wsi Ptaki - dzieci Ludwika i Doroty.


Ludwik Gugnacki był moim pradziadkiem. Niestety przekazy rodzinne na jego temat są bardzo skromne. Ludwik z Dorotą bardzo wcześnie osierocili swoje dzieci, które nie potrafiły przekazać informacji o ich życiu, dokonaniach, następnym pokoleniom. Mnie do tej pory nie udało się odnaleźć żadnych matrykaliów bezpośrednio związanych z Ludwikiem i Dorotą. 

Od tamtej pory trochę się zmieniło. Znalazłem rodziców Doroty oraz jej siostrę. Niestety co do Ludwika mam tylko przypuszczenia z którymi dzielę się w niniejszym poście. 
Skoro nie mogę znaleźć rodziców Ludwika postanowiłem odnaleźć jego rodzeństwo i poprzez ich metrykalia odnaleźć rodziców Ludwika. W Ptakach, w czasach gdy żył mój dziadek Bronisław Gugnacki, żyli jego stryjeczni bracia: Florian, Antek i Bolesław. Pokolenie mojej mamy mówi o nich: stryj Bolek, Florek i Antek i pokrewieństwo między rodzinami jest oczywiste. Postanowiłem więc odnaleźć ojca trzech braci. Najpierw rozpocząłem od przepytania najstarszych mieszkańców wsi Ptaki. Wszyscy zgodnie twierdzili, że ojcem ich był  Stanisław - niestety co do żony Stanisława były już pewne rozbieżności. Pojawiły się imiona: Urszula oraz Katarzyna i żeby wyjaśnić definitywnie sprawę, zgłosiłem się do USC Kolno. Znając rok śmierci Bolesława Gugnackiego (1967 - moi rodzice i krewni byli na pogrzebie) poprosiłem o dane z aktu zgonu. Okazało się, że żona Stanisława miała na imię Justyna. Dzięki zgromadzonym wypisom metrykalnym szybko ustaliłem, że Justyna była z domu Gadomska i była rodzoną siostrą Doroty - żony Ludwika. Ustalenia moje potwierdzają przekazy rodzinne (relacje Adeli Gugnackiej z d. Ptak - żony Bronisława), która mówiła  o dziadkach swego męża, że ... bracia poślubili siostry.
Wg Adeli, Dorota po śmierci męża zamieszkała u siostry - jednak z jej przekazu wynikało, że siostra ta mieszkała na siedlisku Rafałowe lub z kimś z tego siedliska była spokrewniona lub spowinowacona. 
Oczywiście musimy do tego podejść ostrożnie - moja babcia Adela urodziła się w 1912 roku,  więc informacje o rodzicach swego męża znała tylko z dużo późniejszych przekazów. Mogła też pomylić pokrewieństwa, ponieważ Bolesław Gugnacki vel Bugnacki z siedliska Rafałowe ożenił się ze Stefanią Ptak - siostrą cioteczną  Adeli. 
Wracając do Stanisława - niestety podobnie jak w przypadku Ludwika, nie udało mi się do tej pory znaleźć żadnych metrykaliów, które wymieniają jego rodziców.
Postanowiłem więc wypisać wszystkich Gugnackich, którzy mogliby być  rodzicami Ludwika i w ten sposób (np. poprzez wykluczenie) odszukać interesujących mnie przodków. 

Wg przekazów Ludwik zmarł w wieku ok 40 lat (zmarł ok 1911 roku). Urodził się wiec około roku 1870. Przyjąłem więc, że wszyscy małżonkowie Gugnaccy ze wsi  Ptaki lub Samule (siostra Adeli - Eleonora wspomniała kiedyś, że rodzice Ludwika mogli pochodzić z Samulów), których dzieci rodzą się w latach 1850-1890 mogą być rodzicami Ludwika i Stanisława. 
Oto te małżeństwa:


1. Józef Gugnacki i Rozalia z Malinowskich - ich dzieci urodziły się w 1879, 1886, 1887 roku; mieszkali w Ptakach
2. Wojciech Gugnacki i Franciszka z Kulisiów - ich dzieci urodziły się w 1857, 1860 roku; mieszkali w Ptakach
3. Józef Gugnacki i Maryanna z Prusinowskich - ich dzieci urodziły się w 1853, 1854; mieszkali w Ptakach
4. Ignacy Gugnacki i Julianna z Sexcińskich - ich dzieci urodziły się w 1862, 1864, 1865; mieszkali w Ptakach
5. Maciej Gugnacki Agnieszka z Paprotów - ich dzieci urodziły  się w 1856, 1872, 1880; mieszkali w Ptakach 
6. Mateusz Gugnacki i Maryanna z Cieloszczyków - ich dzieci urodziły się w 1854, 1856, 1862, 1863; mieszkali w Ptakach 
7. Wojciech Gugnacki i Franciszka z Ptaków - ich dzieci urodziły się w 1845, 1850, 1872, 1874; mieszkali w Ptakach
8. Jakób Gugnacki i Barbara z Poredów - ich dziecko urodziło  się w 1877; mieszkali w Ptakach
9. Franciszek Gugnacki i Julianna Pupek - ich dziecko urodziło się  w  1882; mieszkali w Ptakach 
10. Wojciech Gugnacki i Marianna Trzcińska - ich dziecko urodziło się w 1885 roku - nie mam pewności czy rodzina pochodziła z Ptaków

Rodzinę Józefa Gugnackiego i Rozalii z Malinowskich , wykluczam ponieważ ich syn Stanisław, ożenił się z Katarzyną z Szewczyków a nie z Justyną z Gadomskich. 
Wykluczam też rodzinę Wojciecha Gugnacki i Franciszki z Ptaków ponieważ ich syn Ludwik zmarł w 1886 roku więc nie mógł być moim pradziadkiem. 

Pozostało 8 rodzin - ewentualnych moich prapradziadków. Mam nadzieję, że każdy nowy dokument do którego dotrę będzie przybliżał mnie do rozwiązania tej kwestii i mam skromną nadzieję, że nie tylko mnie to interesuje.









piątek, 6 grudnia 2013

Wykaz urodzonych i zamieszkałych we wsi Ptaki k/Kolna w latach 1565-1915 - cz.1

Do pracy nad tym wykazem skłonił mnie bogaty materiał jaki otrzymałem od p. Barbary z USA, której jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc.


Ten post to oczywiście próba stworzenia takiego wykazu. Nigdy nie uda się stworzyć pełnego indeksu osób urodzonych i zamieszkałych we wsi Ptaki w latach 1565-1915 - nie zachowały się źródła historyczne, które by na to pozwoliły. Jednak  mam nadzieje, że w ciągu kilku lat uda się stworzyć najbardziej wiarygodny i najpełniejszy wykaz na jaki pozwolą zachowane dokumenty. Jeśli tak, to wieś Ptaki będzie chyba jedyna wsią w Polsce mającą taki bogaty materiał genealogiczny.
Oczywiście rok 1565 musimy tu przyjąć dość umownie. W tym roku pojawiła się wzmianka w Lustracji Dóbr Województwa Mazowieckiego o młynie, który był budowany przez rodzinę Ptaków. Młyn ten w 1565 roku był jeszcze nie skończony więc jego budowa mogła rozpocząć się np.  rok wcześniej. Datę 1565 przyjmuję więc jako rok, w którym rodzina Ptaków mogła się osiedlić w tym miejscu i tu mogły przyjść na świat dzieci, które możemy uznać za pierwszych mieszkańców Ptaków. Oczywiście Ptaków w rozumieniu - młyn, który dał początek tej wsi. 
Rok 1915 też nie jest wybrany przypadkowo. W tym roku skończyły się czasy pewnej stabilizacji. Ofensywa pruska z początku 1915 roku wygoniła ludność Ptaków ze swych wiekowych siedzib. Dzieci mimo, że rodzice rodem z Ptaków rodziły się w okolicach Stawisk i w innych miejscach gdzie przyszło im znaleźć schronienie w czasie  tej  wojny. 
Okres po 1915 to też czasy, gdy już żyli nasi pradziadkowie i dziadkowie - to opowieści, które mam nadzieję znamy i pieczołowicie przechowujemy. To informacje  znacznie lepiej udokumentowane ale też odpowiednio chronione np. ustawą o danych osobowych. 
Jest jeszcze jeden powód dla których rok 1915 uznałem za graniczny. W tym roku przestano  w naszych kościołach pisać księgi metrykalne w języku rosyjskim - powoli zbliżała się niepodległość naszego kraju i tym samym nowy rozdział w historii narodu. Oczywiście wśród wymienionych osób będą też postacie, które żyły po 1915 roku. Umieszczam  je  ponieważ niewielką część swego życia zamieszkiwały we wsi Ptaki przed 1915 rokiem. Np. Eleonora Jusińska z d. Ptak urodzona w 1914 roku.

Poniżej zamieszczam spis zachowanych  ksiąg, które będą podstawą do sporządzenia tego wykazu. Oczywiście będę też korzystał z innych źródeł: opracowań Czesława Brodzickiego, akt Urzędu Stanu Cywilnego i innych zachowanych materiałów odnoszących się do tematu (w tym zasobów internetowych: ellisisland.org i familysearch.org)

Parafia Kolno
Akta urodzeń 1808-1814, 1816-1831, 1843-1848, 1854-1857, 1861-1870, 1890-1899, 1901-1910;

Akta małżeństw 1808-1818, 1820, 1822, 1825-1870, 1890-1894, 1899, 1901-1904, 1906-1910;

Akta zgonów 1794-1818, 1812, 1822-1870, 1890-1894,
1899, 1901-1904, 1906-1910;


Wykaz mieszkańców i osób urodzonych we wsi Ptaki k/Kolna w latach 1565-1915.

wykaz skrótów
LDWM- Lustracja Dóbr Województwa Mazowieckiego
Cz.B.KnM - Czesław Brodzicki  Kolno na Mazowszu
USC- akta Urzędu Stanu Cywilnego
AŁ- akta archiwum z Łomży
PR - przekazy rodzinne
FS - familysearch.org
EI - ellisisland.org


Chochowska Teofila z d. Ptak 18??-1??? urodzona w Ptakach, rodzice Jakub i Rozalia z d. Florczyk, maż Jan Chochowski syn Jana i Katarzyny z d. Wnuk; źrodło: AŁ(akt ślubu 1899/45)

Filipkowska Stanisława - patrz: Kozicka Stanisława z d. Filipkowska

Florczyk Rozalia - patrz: Ptak Rozalia z d. Florczyk

Gadomska Dorota - patrz: Gugnacka Dorota z d. Gadomska

Górska Aniela z d. Ptak 1870-1950, rodzice: Jakub Ptak i Rozalia z d. Florczyk, mąż Piotr Górski ze wsi Kolimagi, syn Józefa i Agnieszki Bubnackiej; źródło: AŁ(akt ślubu 1894/43, akt zgonu Anieli z 1950 roku)

Gugnacka Adela z d. Ptak 1912-2010, urodzona w Ptakach, córka Jana Ptaka i Małgorzaty z d. Prusinowskiej (z Zabiela). Mąż Bronisław Gugnacki. Adela mieszkała w Ptakach do roku 1974 na siedlisku zwanym do Adelci. Dzieci: urodzone po 1915; źródło: USC, PR
Gugnacki Aleksander 1909-1966, urodzony w Ptakach, syn Ludwika i Doroty z d. Gadomskiej; źródło: PR 
Gugnacki Bronisław 1904-1975, urodzony w Ptakach, syn Ludwika i Doroty z d. Gadomskiej, ożeniony z Adelą Ptak ze wsi Ptaki. Dzieci: patrz Gugnacka Adela z d. Ptak; źródło: USC, PR
Gugnacki Franciszek ur. ok. 1801, zamieszkały w Ptakach pod ówczesnym nr 6, żona Magdalena z d. Szewczyk; źródło: AŁ(akt urodzenia 1822/202)
Gugnacka Dorota z d. Gadomska 18??-1918. Żona Ludwika Gugnackiego. Mieszkała w Ptakach do ok. 1915 roku.  Zmarła w okolicach wsi Poryte w 1918 roku. Dzieci: Piotr Stanisław ur. 1897, Bronisław ur. 1904, Aleksandra ur. 190? Aleksander ur. 1909 źródło: PR
Gugnacka Katarzyna 1822-1??? urodzona w Ptakach  w domu pod ówczesnym nr 6, córka Franciszka i Magdaleny z d. Szewczyk; źródło: AŁ(akt urodzenia 1822/202)
Gugnacki Ludwik 18??-190? gospodarz lub sklepikarz ze wsi Ptaki, żona Dorota Gadomska. Dzieci: patrz Gugnacka Dorota z d. Gadomska
Gugnacka Magdalena z d. Szewczyk ur. ok. 1799 roku. Zamieszkała w Ptakach pod ówczesnym nr 6. Żona Franciszka Gugnackiego urodzonego ok. 1801 roku. Dzieci: Katarzyna ur. 1822; źródło: AŁ(akt urodzenia 1822/202)
Gugnacki Mateusz 1830-1??? gospodarz rolny ze wsi Ptaki; źródło: AŁ(akt urodzenia 1862/13 - wymieniony jako świadek)
Gugnacki Piotr Stanisław 1897-1955, urodzony we wsi Ptaki, syn Ludwika i Doroty z d. Gadomskiej, ożeniony z Władysławą ? ze wsi Ptaki, córki Teofili Pupek? i Władysława ? Dzieci: patrz Gugnacka Władysława z d. ? źródło: USC, PR
Gugnacka Władysława z d. ? ur. ok 1899, córka Teofili Pupek? i Władysława? (wyemigrował do USA). Dzieci: urodzone po 1915; źródło: USC, PR 

Jusińska Eleonora z d. Ptak 1914-2003, córka Jana Ptaka i Małgorzaty z d. Prusinowskiej (z Zabiela). Mąż Aleksander Jusiński. Eleonora mieszkała w Ptakach do roku 1928; źródło: USC, PR

Kozicka Stanisława z d. Filipkowska 1903-1988, córka Aleksandra Filipkowskiego i Eleonory Dudy, urodzona we wsi Dudy Nadrzeczne. Mąż Stanisław Kozicki. Dzieci: urodzone po 1915 roku; źródło: USC, PR
Kozicki Stanisław 1902-1987, syn Stanisława Kozickiego i Józefy z d. Samul, urodzony w Ptakach. Żona Stanisława Filipkowska; źródło: USC PR 

Piątek (Piontek) Barbara - patrz: Ptak Barbara z d. Piątek  

Ptak Adela - patrz: Gugnacka Adela z d. Ptak
Ptak Aleksandra 1894-19??, córka Jana Ptaka (1867-1928) i jego pierwszej żony Barbary z d. Piątek. Aleksandra mieszkała w Ptakach do ok. 1909 roku. Na stałe wyemigrowała do USA. Mąż Ignacy Kotkiewicz; źródło: FS, EI, PR 
Ptak Aleksandra z d. Gugnacka 190?-197? córka Ludwika i Doroty z d. Gadomskiej, mąż Jan Ptak (z Dudaków);  źródło PR
Ptak Aniela - patrz: Górska Aniela z d. Ptak
Ptak Barbara z d. Piątek (Piontek) 1871- ok. 1909, córka Stanisława i Anny Nikło, pochodziła ze wsi Czerwone, pierwsza żona Jana Ptaka urodzonego w ok. 1867. W latach 1892-1909 mieszkała w Ptakach. Dzieci: Stanisław, Aleksandra (wyemigrowała do USA), Bronisław, Wiktor; źródło: AŁ(akt ślubu 1892/59) PR
Ptak Franciszka (żona Jana) - patrz: Samul Franciszka z d. Ptak
Ptak Franciszka (żona Macieja) - patrz Samul Franciszka z d. Ptak  
Ptak Jakub I 1835-1895 gospodarz ze wsi Ptaki, syn Jana i Marianny Bajno, ożeniony z Rozalią Florczyk. Dzieci: patrz Ptak Rozalia z d. Florczyk; źródło: USC, PR 
Ptak Jakub II 1826-18??, gospodarz rolny ze wsi Ptaki; źródło AŁ(akt urodzenia 1862/13 - wymieniony jako świadek i chrzestny). Jakub I i Jakub II mogą być ta samą osobą.
Ptak Jan  właściciel młyna Ptaki, wzmiankowany w 1618 roku; źródło: Cz.B.KnM 
Ptak Jan 1867-1928, gospodarz, syn Jakuba Ptaka i Rozalii z d. Florczyk. Dwukrotnie żonaty - pierwsza żona Barbara Piątek, druga Małgorzata Prusinowski ze wsi Zabiele. Dzieci: patrz Ptak Barbara z d. Piątek oraz Ptak Małgorzata z d. Prusinowska; źródło: AŁ, USC, PR  
Ptak Małgorzata z d. Prusinowska 1889-1958, druga żona gospodarza Jana Ptaka. Pochodziła ze wsi Zabiele, jej rodzicami byli Franciszek Prusinowski i Franciszka z d. Kukawska. Dzieci: Adela ur. 1912, Eleonora ur. 1914, Anna, Antoni, Józef; źródło: USC, PR 
Ptak Rozalia z d. Florczyk 18??-1???  żyła w Ptakach w II połowie XIX wieku. Żona Jakuba Ptaka. Dzieci: Jan ur. 1867, Teofila, Aniela; źródło: USC, PR 
Ptak Stanisław, wzmiankowany w 1565, budowniczy młyna i jego właściciel do roku 1579;  źródło: LDWM, Cz.B.KnM
Ptak Teofila - patrz: Chochowska Teofila z d. Ptak

Prusinowska Małgorzata - patrz: Ptak Małgorzata z d.  Prusinowska  

Samul Aniela 1866-1869, urodzona i zmarła w Ptakach, córka Jana i Franciszki z d. Ptak; źródło: AŁ(akt urodzenia 1866/285, akt zgonu 1869/98).
Samul Franciszka z d. Ptak (żona Macieja) rolniczka,  urodzona w Ptakach ok. 1829 roku, zmarła w 1866, córka Jana (w 1866 już nie żył) Ptaka i Katarzyny (w 1866 jeszcze żyła) z d. Ptak, mąż Maciej Samul gospodarz rolny ze wsi Ptaki. Dzieci: Jan 1851-57, Katarzyna 1857-1866, Teofila ur. 1862; źródło: AŁ(akt zgonu Jana 1857/241, akt urodzenia Teofili 1862/13, akt zgonu Katarzyny 1866/115, akt zgonu Franciszki  1866/148)






Samul Franciszka z d. Ptak (żona Jana) urodzona ok. 1829 roku, mąż Jan  Samul gospodarz rolny ze wsi Ptaki. Dzieci: Katarzyna 1856-57, Aniela ur. 1866; źródło: AŁ(akt zgonu Katarzyny 1857/270 zgon zgłosił ojciec Jan i sąsiad Józef Szewczyk lat 50, akt urodzenia Anieli 1866/285)  
Samul Jan ur. ok.  1831, gospodarz rolny ze wsi Ptaki, żona Franciszka z d. Ptak urodzona ok. 1829. Dzieci: patrz Samul Franciszka z d. Ptak (żona Jana); źródło: AŁ(akt urodzenia1866/285). 
Samul Maciej 1829-1??? gospodarz rolny ze wsi Ptaki, żona Franciszka z d. Ptak urodzona ok. 1829. Dzieci: patrz Samul Franciszka z d. Ptak (żona Macieja); źródło: AŁ(akt urodzenia1862/13, akt zgonu żony Franciszki 1866/148). 

Szewczyk Antoni ur. 1818 roku w Ptakach, zmarł w 1829, rodzice Wojciech i Agnieszka z d. Waskiewicz; źródło AŁ(akt urodzenia1818/27, akt zgonu Antoniego z 1829).  
Szewczyk Magdalena - patrz: Gugnacka Magdalena z d. Szewczyk
Szewczyk Stanisław ur. ok 1785 roku, włościanin gospodarz ze wsi Ptaki; źródło: AŁ(akt urodzenia 1818/27 wymieniony jako świadek).
Szewczyk Wojciech ur. ok. 1772, włościanin rolny ze wsi Ptaki,  żona Agnieszka z d. Waśkiewicz ur. ok. 1789. Dzieci: patrz Szewczyk Agnieszka z d. Waśkiewicz; źródło: AŁ(akt urodzenia 1818/27 wymieniony jako ojciec dziecka)


Przypominam, że post ten jest ciągle w budowie - mam nadzieję, że większość znaków zapytania w przyszłości uda się zamienić na konkretne dane i daty. Osoby zainteresowane osobami wymienionymi w tym poście zachęcam do odwiedzania go co jakiś czas.
Natomiast pisanie całego wykazu zajmie kilka lat. Nowe osoby będę publikował  w osobnych postach jako Wykaz ....cz.2, .....cz.3  itd.
Oczywiście kiedy uda się już wypisać wszystkich urodzonych i zamieszkałych w Ptakach - spis ten uporządkuję wg kolejności alfabetycznej.