piątek, 15 maja 2015

Moi przodkowie - linia po mieczu (ojczysta).

Ze względu na nowe informacje, post ten jest ciągle w budowie.


Kiedy zacząłem pisać tego bloga na STRONIE GŁÓWNEJ napisałem m.in.
......Głównym tematem będzie  historia  rodzin z mego drzewa genealogicznego, noszących nazwiska: Wnuk, Gugnacki, Kozicki, Ptak, Prusinowski, Filipkowski, Gadomski oraz Florczyk, Samul i Duda. ........ Nie jest to lista skończona i w miarę posuwania się w przeszłość, dojdą  następne nazwiska.

Wymieniłem wtedy 10 nazwisk znanych mi przodków. Dziś znam ich o wiele więcej tak, że sam się w tym zaczynam gubić - tym bardziej, że niektóre się powtarzają (m.in. Prusinowski, Duda, Ptak, Gugnacki). Dlatego żeby pomóc sobie, a przede wszystkim innym, lepiej zorientować się w koligacjach rodzinnych, postanowiłem dokładniej przedstawić swych przodków.



Przedstawienie czytelnego drzewa nie jest sprawą łatwą. Przyjęta przez genealogów graficzne systemy są albo bardzo rozbudowane (potrzeba dużo miejsca, plansz). System numerowy np. 1.1.5 nie dla każdego jest czytelny - szczególnie dla humanistów i osób niezbyt obeznanych z metodologią przedstawiania wyników badań genealogicznych. Postanowiłem więc,  oprócz fragmentarycznych wywodów przodków,  zamieścić opis z krótką charakterystyką osób lub rodzin. Swój wywód zacznę od drugiego dla mnie pokolenia przodków - czyli od dziadków. Moi rodzice, szczęśliwie dla mnie, ciągle jeszcze piszą swą historię, wiec jako historyk zajmujący się historiami zamkniętymi - tu ich pomijam. 
Temat ten ze względu na obszerność dzielę na dwa posty: Moi przodkowie - linia po mieczu i Moi przodkowie - linia po kądzieli.

Przodków przedstawię  w sposób następujący - wymienię pokolenie moich dziadków  i ich przodków (wspominając czasem ich rodzeństwo). Przed każdym wymienionym przodkiem, podam które to dla mnie pokolenie przodków, czyli: rodzice I, dziadkowie II, itd.
Myślę, że post ten będzie stale przeze mnie uzupełniany i poprawiany, zapraszam więc do cyklicznego zapoznawania się z uaktualnianym materiałem.

II pokolenie: dziadek ojczysty: Franciszek WNUK (1921-2009) -
jego rodzice to:
III pokolenie: Wiktor WNUK (1872-1927) i Aleksandra  PRUSINOWSKA (1883-1945) - oboje z Niksowizny. Wiktor miał braci: Mikołaja, ożenionego z Marianną z d. TYSZKO z Porytego zwaną w Niksowiźnie Mikołajką (małżeństwo bezdzietne) i Franciszka ożenionego  z Teofilą ALICKĄ, następnie z Anna NIEDBAŁĄ z d. ALICKĄ (obie wdowy). Z Teofilą Franciszek miał syna Antoniego

Rodzicami Wiktora, Mikołaja i Franciszka byli: 
IV pokolenie: Seweryn WNUK (ur. 1839 roku we wsi Łacha, zm. przed 1891 w Niksowiźnie) i Marianna Chylecka. Marianna urodziła się ok. 1842, zm. po 1891. Na siedlisko w którym mieszkali Seweryn i Marianna wołano "do Rocha". Nie jest to jednak imię ojca Marianny jak sądziłem wcześniej. 
Rodzice Seweryna to:
V pokolenie: Józef WNUK i Katarzyny z d. GOŁAŚ oboje ze wsi Łacha, urodzeni przed 1800 rokiem. Ewa z d. GOŁAŚ była córką:
VI pokolenie: Jana GOŁASIA ur. szacunkowo ok. 1770 i Justyny z d. SZYMAŃSKIEJ ur. ok. 1775, oboje  mieszkali we wsi Łacha.

Rodzicami Aleksandry PRUSINOWSKIEJ byli: 
IV pokolenie: Stanisław PRUSINOWSKI (1859-1915) i Marianna z d. ŚLIWKA (1861-1937), która pochodziła ze wsi Jeziorko, parafia Piątnica. Stanisław i Marianna mieszkali w Łosewie, później w Niksowiźnie.
Rodzicami Stanisława byli:
V pokolenie: Ignacy PRUSINOWSKI (ur. ok. 1832) i Helena z d. DUDA urodzeni szacunkowo ok. 1835 roku.
Rodzicami Marianny ŚLIWKI byli:
V pokolenie:  Paweł ŚLIWKA ur. w 1827 w Kalinowie, zm. w 1898 w Jeziorku i Wiktoria z d. NOWACKA (1830-1890), która była córką:
VI pokolenia: Józefa NOWACKIEGO i Krystyny lub Marianny z d. CUDNI, oboje szacunkowo urodzili się przed 1810 rokiem.
Rodzicami Pawła ŚLIWKI byli:
VI pokolenie: Mikołaj ŚLIWKA i Marianna REUCKA oboje urodzeni ok. 1790 roku.
Rodzicami Mikołaja byli:
VII pokolenie: Andrzej ŚLIWKA i Marianna KONOPKA urodzeni  szacunkowo przed rokiem 1770.
Rodzicami Marianny REUCKIEJ byli:
VII pokolenie: Rajmund REUCKI i Krystyna JURCZAK urodzeni szacunkowo przed 1770 rokiem.

Drzewo genealogiczne Franciszka Wnuka





II pokolenie: babcia ojczysta: Anna WNUK z d. KOZICKA (żona Franciszka Wnuka) - jej rodzice to:
III pokolenie: Stanisław KOZICKI ze wsi Ptaki i Stanisława z d. FILIPKOWSKA ze wsi Dudy Nadrzeczne.
Rodzicami Stanisława byli:
IV pokolenie: Stanisław Matejusowy KOZICKI i Józefa z d. SAMUL.
Rodziców Józefy nie znam, natomiast rodzicami Stanisława Matejusowego KOZICKIEGO byli:
V pokolenie: Mateusz  KOZICKI junior (ur. 1834 w Ptakach) i Balbina z d. GUGNACKA, córka:
VI pokolenie: Franciszka GUGNACKIEGO i Magdaleny z d. SZEWCZYK, oboje ze wsi Ptaki.
Mateusz KOZICKI junior był synem:
VI pokolenie: Mateusza KOZICKIEGO seniora i Ewy z d. KOBRZYŃSKIEJ primo voto WAŚ(SZ)KIEWICZ (była wdową po kowalu z Ptaków). Jej rodzicami byli:
VII pokolenie: Jan KOBRZYŃSKI i Ewa (nie znam nazwiska panieńskiego). Jan i Ewa pochodzili z Myszyńca.


Rodzicami Stanisławy KOZICKIEJ z d. FILIPKOWSKIEJ byli:
IV pokolenie: Aleksander FILIPKOWSKI (1866-1941) i Eleonora z d. DUDA (1877-1943), mieszkali we wsi Dudy Nadrzeczne.
Eleonora była córką  Józefa i Rozalii. Nie odnalazłem małżeństwa pasującego do lat urodzin Eleonory. Być może matką Eleonory była Rozalia Duda, zmarła we wrześniu 1881 roku, jako wdowa mieszkająca w Dudach. W akcie zgonu niestety nie podano jej męża. Jako jej rodziców wymieniono Jakuba i Annę z Nosków, podejrzewam, że chodzi o małżeństwo - Jakub Górski i Anna z Nosków (mieszkali w sąsiedniej wsi Górszczyzna). W 1899 roku zmarł Józef Duda, syn Wojciecha Dudy i Rozalii z Gugnackich,
jego śmierć zgłosił Aleksander Filipkowski i Wojciech Kubrak.
Józef zostawił po sobie wdowę Rozalię, czyli Rozalia przeżyła swego męża.  Jeśli to jest ojciec Eleonory to wyklucza to wcześniej wymienioną Rozalię z d. Górską ponieważ zmarła w 1881 - nie mogła być wdową w roku 1899.


Aleksander FILIPKOWSKI był synem:
V pokolenie: Józefa FILIPKOWSKIEGO i Wiktorii z d. ŚMIGIEL ze wsi Piątkowizna.

Drzewo genealogiczne Anny Wnuk z d. Kozickiej






tagi: szukam przodków, genealogiczne poszukiwania, biuro poszukiwań,  przodkowie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze publikowane będą po zatwierdzeniu.