sobota, 27 kwietnia 2013

Wykaz bartników klucza kolneńskiego i nowogrodzkiego (lata 30-te XVIII wieku).

W księgach bartnych nowogrodzkich, znajdujących się obecnie w
Archiwum w Poznaniu, znajduje się wykaz bartników klucza kolneńskiego i nowogrodzkiego z 22 listopada 1730 r. Rzuca on pewne światło na pochodzenie niektórych rodzin zamieszkujących dziś okolice Kolna, dlatego myślę, warto się z nim zapoznać. Oczywiście jest to tylko znikoma część bartników, którzy mieli swoje barcie w Zagajnicy Łomżyńskiej.

Osoby zainteresowane tematem odsyłam do książki Romualda Żukowskiego BARTNICTWO W ZAGAJNICY ŁOMŻYŃSKIEJ
 w okresie od XVI do połowy XIX w.
 
W listopadzie 1730 roku przysięgę bartną, rugową złożyli:


klucz kolneński: Stanisław Kossakowski, Kazimierz Wydryścik, Marcin Rydelek, Józef Gocłowski, Maciej Bzorowski, Stanisław Bzorowski, Walenty Potaś, Marcin Golaś (Gołaś), Tomasz Zysk, Antoni Prusinowski, Tomasz Pupek, Andrzej Baldyga (Bałdyga), Kazimierz Łazarczyk, Stanisław Piekjik (Pieklik?), Jakub Bałdyga, Jan Szablak, Maciej Rydelek, Kazimierz Duda, Marcin Pieloch, Jan Stachelek, Andrzej Xebka (obecnie Ksepka), Grzegorz Duda, Tomasz Kepura, Stefan Ptak, Maciej Xebka, Walenty Więcek, Stanisław Przytula, Ambroży Piekło, Mikołaj Krysiak, Marcin Kowalczyk, Grzegorz Krysiak, Wojciech Wotos, Stanisław Prusimowski (Prusinowski), Mateusz Stachelek, Piotr Popielarczyk, Jan Bączek, Andrzej Łazarczyk, Maciej Zawalych (obecnie Zawalich), Wojciech Szczech, Seweryn Wit, Antoni Wit, Jakub Noszek (Nosek), Stefan Popielarczyk, Wojciech Prusim(n)owski, Wojciech Trciński (Trzciński).

klucz nowogrodzki: Walenty Wydrys(ś)cik, Franciszek Poreda, Piotr Gawrych, Walenty Chaberek, Wojciech Koldysz, Jan Zawalych, Tomasz Getek (Gietek), Jan Getek, Wojciech Oskorusz, Mateusz Milosek (Miłosek), Piotr Dziekuński, Wojciech Korwek, Wawrzyniec Brokowski, Maciej Milewski, Maciej Kawałek, Józef Kokoszka, Walenty Trzcinka, Mikołaj Prusacik, Piotr Zysk, Roch Kopytko, Jan Wałpuski, Wojciech Piaścik, Maciej Malec, Stanisław Grajko, Adam Dziekuński, Tomasz Gawrych, Stanisław Kołdysz, Adam Kołdysz, Wojciech Pianka, Wojciech Skupich, Wojciech Olęnder (Olender), Jan Piaścik, Jan Koźlik, Jakub Piaścik, Jakub Barsc, Stanisław Dziekuński, Szymon Serwatka, Jan Gontarczyk, Sylwester Dziekuński, Jakub Koźlik, Michał Kłysz, Walenty Gontarczyk, Jan Gontarczyk, Paweł Wałpuski, Adam Kuzia, Tomasz Turfirst (Durfist), Tomasz Piasczik (Piaścik), Jan Siwik. 


Zapis z akt bartnych z 1665 roku.
Najliczniejszą grupę wśród bartników stanowili chłopi, w aktach określani jako „uczciwi – po łacinie, hostesis” np. uczciwy Maciej Potaś. Nieco mniej liczną grupę stanowili mieszczanie z Kolna, Łomży i Nowogrodu, w aktach określani jako „sławetni”. To właśnie w ich rękach pozostawała większość urzędów bartnych, oprócz funkcji starosty bartnego. Osoba pełniąca tą funkcję musiała być szlachcicem. 
Szlachta stanowiła kilkanaście procent ogółu bartników. Była grupą najmniej liczną ale najbardziej wpływową. Była to przeważnie drobna szlachta mazowiecka o której często mówiono, że „głucho u Niesieckiego”, czyli próżno jej szukać w jego herbarzu, do którego często odwoływała się szlachta, chcąca podkreślić znaczenie swojego pochodzenia.
Charakterystyczną rzeczą dla bartników była pewna płynność w przechodzeniu do innego stanu. I tak z biegiem czasu „urodzony” stawał się „sławetnym” czasem na odwrót. Były też przypadki, że w aktach stosowano oba te określenia dla jednej osoby. 

Bartnik wybierający miód.



sobota, 20 kwietnia 2013

Aleksandra zd. Ptak Kotkiewicz, imigrantka ze wsi Ptaki.

Aleksandra była najstarszą córką mojego pradziadka Jana Ptaka i jego pierwszej żony Barbary zd. Piątek.
Swój los imigrantki zawdzięcza mojej prababci Małgorzacie Prusinowskiej z Zabiela.  Historia przedstawia się następująco. Małgorzata Prusinowska już jako nastolatka szykowała się do swej wielkiej podróży za ocean. Jak większość samotnie wyjeżdżających panien na wydaniu,  miała nadzieję na szybkie zamążpójście i dostatnie życie w Ameryce. Los jednak pokrzyżował jej plany. W sąsiedniej wiosce Ptaki, zmarła żona Jana Ptaka wspomniana już Barbara. Jan został sam z 4 lub 5 dzieci (przekazy rodzinne są niepewne) i będąc w sile wieku poszukiwał żony i macochy dla swych dzieci. Rodzina Prusinowskich z Zabiela zgodziła się oddać swoją córkę, która nie miała oporów by  wyjść za starszego o ponad 20 lat wdowca. Rodziny ustaliły też, że na zakupioną już dla Małgorzaty  tzw. szyfkartę (bilet na statek do Ameryki) wyjedzie córka Jana z pierwszego małżeństwa, Aleksandra. I tak nigdzie nie wybierająca się  Aleksandra wyruszyła za ocean a Małgorzata w swą wielką podróż wybrała się do sąsiedniej wsi Ptaki.
Aleksandra wyruszyła do Ameryki w 1909 roku. Około roku 1913 wyszła za mąż za Polaka Ignacego Kotkiewicza, razem  zamieszkali w Detroit w stanie Michigan. Tam urodziły się ich dzieci: córki, Casimira ur. 1914 i Irene ur. 1923 oraz synowie Henry ur. 1915, Arthur ur. 1917, Leonard ur. 1919, Saturn ur. 1926 i Donald ur. 1930.
Aleksandra pomagała swej rodzinie w Ptakach. Potomkowie jej rodzeństwa z Ptaków, do dziś wspominają krewną, która słała im paczki z Ameryki. Moja babcia Adela (przyrodnia siostra Aleksandry) też wspominała o paczce jaką dostała od niej na początku lat 50-tych XX wieku, krótko po tym jak spalił im się dom.
Udało mi się odnaleźć wnuczkę Aleksandry i Ignacego, córkę Saturna, Eleonor i nawiązać z nią kontakt mailowy. Bardzo się ucieszyła, że ją odnalazłem i dzięki mnie mogła poznać losy przodków i kuzynów w Polsce.

Poniżej zamieszczam informacje o rodzinie Kotkiewiczów, ze spisu ludności USA z 1930 roku.

Name:Alexanderia Kotkiewicz
Event Type:Census
Event Date:1930
Event Place:Detroit (Districts 0251-0500), Wayne, Michigan
Gender:Female (kobieta)
Age:36 (lat 36)
Marital Status:Married (zamężna)
Race:White (rasa biała)
Birthplace:Poland
Birth Year (Estimated):1894 (roku urodzenia, oszacowano)
Immigration Year:1909 (imigracja do Ameryki w roku 1909)
Relationship to Head of Household:Wife
Father's Birthplace:Poland ( miejsce urodzenie ojca)
Mother's Birthplace:Poland ( miejsce urodzenia matki)
District:0333
Household ID:28
Sheet Number and Letter:12A
Line Number:31
Affiliate Publication Number:T626, roll 1044
GS Film number:2340779
Digital Folder Number:4609284
Image Number:00975
Household (rodzina)GenderAgeBirthplace
Head (głowa rodziny)Ignatus KotkiewiczM47Poland
Wife (żona)Alexanderia Kotkiewicz F36Poland
Daughter (córka)Casmiera Kotkiewicz F16Michigan
Son (syn)Henry Kotkiewicz M15Michigan
Son Arthur Kotkiewicz M13Michigan
Son Leonard Kotkiewicz M11Michigan
Daughter Irene Kotkiewicz F7Michigan
Son Saturn Kotkiewicz M4Michigan
Son Donald Kotkiewicz M0Michigan

piątek, 12 kwietnia 2013

Legenda o Dobrym Lesie, czyli początki osadnictwa w okolicach wsi Niksowizna.

Początek wielu historii skrywa mrok dziejów. Ten mrok dziejów często staje się portalem otwierającym drogę do trochę innego świata - świata baśni i legend. Oto legenda o zdarzeniach mających miejsce w okolicach Nowogrodu (o powstaniu wsi Dobry Las) w czasach gdy Mazowszanie musieli podjąć walkę z rosnącym w siłę Zakonem Krzyżackim. Legenda ta dotyczy XIII-XIV wieku a jej treść w pewnej mierze, może też dotyczyć okolicznych wsi, w tym też okolic Niksowizny. Jej tekst otrzymałem od Bogusława Samula, mieszkańca Niksowizny, miłośnika historii, lokalnych dziejów, który niezwykle życzliwie odniósł się do mej inicjatywy związanej z tym blogiem. Korzystając z okazji chciałbym podziękować Bogusławowi za pomoc w docieraniu do faktów związanych z historią mojej  rodziny i wsi Niksowizna.


WOJEWÓDZKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Łukasza Górnickiego
w Białymstoku
LEGENDY
województw: białostockiego łomżyńskiego suwalskiego
Białystok 1995 
Publikacja przeznaczona jest do nieodpłatnego upowszechniania
w celu popularyzacji literatury regionalnej
zebrała:
Walentyna Niewińska

Dlaczego Dobry Las jest właśnie Dobrym Lasem
(okolice Nowogrodu)
Nawet najstarsi Kurpie mieszkający w Dobrym Lesie niedaleko Nowogrodu zapytani, dlaczego ich wieś nosi taką niezwyczajną nazwę, najpierw długo grzebią w pamięci, a następnie odpowiadają z wahaniem:
- Ano, bo kiedyś, kiedy jeszcze wszędzie szumiała gęsta puszcza, pewnikiem znajdował się tutaj dobry las. I łownego ptactwa, i łownej zwierzyny było w nim mnóstwo. Ludziska wiele pożytku mogli mieć wtenczas ze swojego boru i dlatego tak go sobie nazwali. Znaczy się z wdzięczności za życie łatwiejsze i dostatniejsze niźli gdzie indziej.
Trzeba przyznać, iż w tych kurpiowskich domysłach tkwi ziarno prawdy. Niestety, ziarno to dziś stanowczo za mało. O przeszłości Dobrego Lasu pod Nowogrodem powinno się wiedzieć znacznie więcej, bo naprawdę warto.Wszystko zaczęło się w początkach XIII stulecia, kiedy książę Konrad Mazowiecki sprowadził z Palestyny zakon rycerski pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, aby dopomógł mu w podboju ziem graniczących z Mazowszem. Ziem zamieszkiwanych przez krnąbrne i zuchwałe plemiona Prusów, żyjące nadto w pogaństwie, bez świętej wiary.
Wielu trudnych spraw i tragicznych wydarzeń nie przewidział wtedy nieszczęsny władca Mazowsza. Gdyby przewidział je choć w części, nigdy by rycerzy teutońskich na słowiańskie ziemie nie wzywał. Nie przypuszczał, ale bo też i przewidzieć było nie sposób, iż święty zakon już na ów czas knuł w wielkiej tajemnicy swoje plany nie mające nic wspólnego z chrześcijańskim miłosierdziem.
Plany podstępne, a przy tym okrutne i grabieżcze.
Zaledwie zakon ów osiadł na wydzielonej mu przez księcia ziemi chełmińskiej, natychmiast sfałszował umowę zawartą z Konradem, tak by stała się podstawą do zorganizowania własnego państwa. Po czym za pomocą miecza, ognia i szubienic począł nawracać na wiarę chrześcijańską plemiona Prusów, Jadźwingów, Żmudzinów i Litwinów. Korzystając z prawa zwycięstwa zajmował podbite tereny i ustanawiał na nich swoje komturie, natomiast rodowitych mieszkańców albo mordował, albo zamieniał w niewolników. Niestety, wkrótce zakonowi rycerskiemu spod wezwania Najświętszej Marii Panny i tego było mało. Wilczy apetyt wzmagał
się w miarę wzrostu zbrojnej potęgi zakonu. Niewiele lat upłynęło, gdy z obrońców i sojuszników księcia Konrada zakon rycerzy noszących na lewym ramieniu białe płaszcze z czarnym krzyżem stał się pierwszym wrogiem również i Mazowsza. Coraz częściej i coraz głębiej zapuszczały się w bory mazowieckie oddziały rycerzy krzyżackich na ciężkich koniach zakutych w zbroje oraz pieszych knechtów i pachołków. A gdzie się pojawiały, wszędzie niosły śmierć i pożogę.



Dla mieszkańców Kolna, Nowogrodu, a także i Łomży istnym nieszczęściem było zamczysko zbudowane przez Krzyżaków w niedalekim Szczytnie. Komtur tamtejszej twierdzy co i raz wyprawiał się lasami na mazowiecką stronę, by nieoczekiwanie wyłonić się ze swoimi zbirami przed wsią albo nawet i grodem i z
wrzaskiem wojennym atakować spokojne siedlisko. A potem z łupami i jeńcami znikać szybko w ostępach. Zanim książęce rycerstwo zorganizowało pogoń, Krzyżaków witały trąby triumfalne z murów twierdzy w Szczytnie. Łomża należała już wtedy do grodów warownych. Miała też silny zameczek na wzgórzu nad samą Narwią. I załogę niezbyt może liczną, za to czujną, wyśmienicie
wyćwiczoną i bitną. W znacznie gorszej sytuacji znajdowali się mieszkańcy Nowogrodu. Rzemieślniczej osady położonej głębiej w lasach i nieco bliżej  krzyżackiej twierdzy. Któregoś dnia tuż przed zachodem słońca do Nowogrodu wpadł na puszczańskim koniku smolarz z boru wołając: 
 - Białe płaszcze z czarnym krzyżem znowu w lesie! Przed północą tu będą. Krwawy komtur ze Szczytna ich wiedzie. Ratuj się, kto cało chce unieść głowę! Na wieść straszliwą niewiasty podniosły babski lament. Natomiast mężczyźni wybiegli zaraz z domów i ciasno otoczyli smolarza. Pojawił się również i wójt książęcy.
- Sławko, a dużo ich lezie przez puszczę? - zapytał żywo. - Może warto zbirom stawić czoło tutaj? Z wałów, zza wysokiego ostrokołu powitalibyśmy ich gęsto strzałami. Każdy z naszych jest przecież wcale niezgorszym łucznikiem. Strzał zaś i łuków mamy pod dostatkiem. Kobiety przygotują nam wrzątek w dzbanach i
roztopią smołę. Czy sądzisz, że dotrwamy w obronie, dopóki pomoc rycerska nie nadejdzie z Łomży? Zaraz pchnę do grodu gońca na najszybszym koniku. - O pomoc słać trzeba, panie wójcie. I to nie zwlekając - przytaknął smolarz. Przede wszystkim po to, by ukarać zbójców krzyżowych za podstępny napad.
- Przemko, bierz mojego Siwka i gnaj do Łomży na złamanie karku.
Nie zdążył jeszcze młodzik zniknąć na koniu za wrotami, gdy wójt powtórzył pytanie:
- Ilu Krzyżaków na nas idzie? Myślisz, że zdołamy się skutecznie obronić za palisadą?
Sławko pokręcił głową.
- Nie sądzę, panie wójcie - odpowiedział. - Więcej tu ciągnie krzyżackiego robactwa ze Szczytna, niźli mrówek bywa w leśnym kopcu. Zakuci są od nóg po łby w żelazne blachy. Strzały z łuków, nawet te najcelniejsze, nijakiej krzywdy pancerzom wyrządzić nie mogą. Poza tym myślę sobie, że zbóje napadną na osadę
pośrodku dzisiejszej nocy, przy gwiazdach, licząc, że idą na śpiących. W nocnych ciemnościach zaś, wiecie to nie gorzej ode mnie, panie wójcie, najlepszy łucznik ślepy jest niczym stare krecisko.
- Co więc nam radzisz, Sławko?
- Moja rada szczera, panie wójcie. I chyba jedyna - smolarz popatrzył ludziom prosto w oczy. - Uchodzić trza z chałup, póki jeszcze pora. Wraz z dobytkiem kryć się zaraz w puszczy. I siedzieć cicho w norach pod krzakami jak borowe myszy. O świcie komtur na pewno wyśle szpiegów do lasu, aby odszukali zbiegów.
Wściekły będzie, że ludziska uszli mu z majątkiem i trzodą. Aby go trochę ułagodzić, każcie koniecznie, panie wójcie, pozostawić w chlewie kilka wieprzaków. Nażrą się zbójeccy rycerze do syta, to z pewnością staną się leniwsi. A wiadomo, syty pies nie kąsa tak jak głodny.
Wójt nie namyślając się długo przyznał rację dzielnemu smolarzowi.
- Słusznie radzisz, Sławko. Tak właśnie postąpimy. Pozostawimy Krzyżakom siedem tłustych świń na pożarcie. I gromadkę kur. I jeszcze parę beczułek łomżyńskiego piwa. W jamie za studnią pozostawimy też w ukryciu Józika od Rudników. Pachołek to co prawda młody, gołowąs, ale prześcipny wielce i odważny jak się patrzy. Nie strachający ani piekielnego diabła, ani żelaznego
rycerza z czarnym krzyżem. Gdyby łotry objedli się i przysnęli mocno po piwie,przyczołgałby się do nas. Wówczas powrócilibyśmy tutaj po cichutku i sprawili zbójom krwawą łaźnię.
- Dobrze miarkujecie, panie wójcie. Zróbcie, jako żeście rzekli. A teraz bywajcie - smolarz pociągnął konika za uzdę. - Na mnie najwyższa pora. Żonę z dzieciskami i krewniaków wraz z dobytkiem muszę zabrać co rychlej do boru i ukryć w bezpiecznym miejscu. Potem wrócę do was. Gdzie zalegniecie z wojami, panie
wójcie?
- W jarze pod Borutowym Dębem. Albo w szuwarach nad Wiedźmowym Bagienkiem. Tam nas szukaj.
W osadzie nie było na co dłużej czekać. Wszyscy, mężczyźni, kobiety i dzieci, najprędzej jak tylko mogli, opuszczali obejścia i wraz z dobytkiem śpieszyli w las. Jedni mieli tam zawczasu przygotowane kryjówki w starych dziuplach, inni jamy wyryte wśród gęstych zarośli i zamaskowane z wierzchu krzakami jałowca
lub kłującego głogu. Jeszcze inni liczyli na gniazda z tataraku uwite w mocza­rowym sitowiu. Smolarz Sławko pośród nowogrodzian mógłby uchodzić za człeka umiejącego czytać w myślach innych. Zamiary krwawego komtura ze Szczytna przewidział bowiem akuratnie. Krzyżacy zaatakowali Nowogród, kiedy już było dobrze po północy. Wpierw podeszli ostrożnie i bezszelestnie pod same wrota, po czym z bojowym wrzaskiem wdarli się błyskawicznie do środka, gotowi mordować każdego, kto wyskoczy z pościeli i pochwyci za oręż. Napastnikom odpowiedziała martwa cisza. W osadzie nawet samotny pies nie zaszczekał. Poganiani przez rycerzy knechci i pachołkowie rzucili się do gorączkowych poszukiwań. Przetrząsnęli chałupy po kolei od piwnic po stryszki.
Nadaremnie. Nigdzie nie napotkali żywego ducha. Oczywiście, jeśli nie liczyć kilku kotów miauczących przeraźliwie ze strachu oraz kilku wieprzków pozostawionych nie wiedzieć czemu w największym chlewiku. O bogatych łupach trudno było marzyć. Wszystko, co przedstawiało jakąś większą wartość, poznikało
z zabudowań bez śladu. Widząc fiasko wyprawy komtur wpadł w furię.
- Ktoś musiał tych nędzników uprzedzić! Ktoś musiał wyjawić im nasze tajne plany - ryczał na całe gardło, aż gęsta piana wystąpiła mu na gębie niczym u wściekłego wilka. - Może te leśne krety mają swojego szpiega w Szczytnie? A może to sprawka włóczących się wszędzie Cyganów? Srogie śledztwo prze­prowadzę zaraz po powrocie. Na mękach w katowskiej komnacie nawet niemowa
i głuchy przyzna się do winy. A teraz ruszcie mi się żwawo, łby zakute w żelazo.Natychmiast rozstawić wokół straże. Kto wie, czy te przeklęte Mazury nie spróbują powrócić tu nocą z toporami. Rodzona babka przyśni się temu, kogo przyłapię na drzemce. O świcie spróbujemy odszukać w puszczy i zbiegłych ludzi, i ukryte
bydło. Ani myślę wracać do zamku z pustymi wozami.
Wójtowa pułapka nie powiodła się. Józik od Rudników pozostawiony w kryjówce za studnią nie zdołał wyczołgać się z osady. Zresztą nie miał po co. Komtur co prawda kazał zarżnąć wieprzki i upiec nad ogniskiem, ale beczułki z piwem od razu wziął pod klucz. Nikomu z rycerzy nie wydał ni łyka. Nie dziwota
zatem, iż krzyżackie straże czuwały na wałach trzeźwe i wściekłe. I że na czas dostrzegły wójtową drużynę skradającą się od lasu
Ostrzelani z cokołów nowogrodzianie musieli wycofać się pod osłonę boru. Rankiem w jarze pod Borutowym Dębem doszło do śmiertelnego starcia. Patrol złożony z sześciu knechtów padł pod ciosami mazowieckich toporów, lecz zgiełk bitewny ściągnął do jaru kilkunastu konnych oraz całą sforę pieszych. Wójt i jego ludzie oddaliby tam pewnie życie, gdyby nie smolarz Sławko, który powiódł ich w bagna. Zakuci w ciężkie blachy Krzyżacy nie odważyli się ścigać zbiegów po moczarowisku ustępującym niebezpiecznie pod nogami. Przetrząsanie zarośli przez knechtów dla wielu z nowogrodzian zakończyło się tragicznie. Wkrótce wozy pełne dobytku, a także niewiast, młodzików i dzieci powiązanych sznurami, potoczyły się w kierunku Szczytna.


Krzyżacy triumfowali. Wojowie z drużyny książęcej, przybyli z Łomży na odsiecz, wraz z ocalałymi z najazdu nowogrodzianami natychmiast popędzili za rabusiami, rycerzami spod wezwania Najświętszej Marii Panny. Niestety, przed granicą dopaść ich nie zdołali. Po wygaszeniu pożarów i pogrzebaniu zabitych mieszkańcy Nowogrodu zgromadzili się na targowym placyku, aby wysłuchać swojego wójta. 
 - Trzykrotnie zbóje ze Szczytna napadają na nas zdradziecko, trzykrotnie kryje­my się, gdzie kto może, i wszystko nadaremnie. Za każdym razem ponosimy straszliwe ofiary. Tak dalej być nie może. Musimy temu zaradzić. Zwłaszcza że na pomoc książęcą trudno liczyć o każdej godzinie. Abyśmy sami mogli walczyć z czarnymi krzyżami, abyśmy mogli szarpać ich zza każdego krzaka, nie dając
zbirom ani chwili spokoju w Puszczy-Zagajnicy, musimy być pewni losu naszych matek, żon i dzieci. W tym celu trzeba znaleźć dla nich prawdziwie bez­pieczną kryjówkę. Taką, której przeklęte krzyżackie knechty nigdy odkryć nie zdołają.
- Jestem dokładnie tego samego zdania co i wy, panie wójcie - poparł go dzielny smolarz. - Co więcej, ja chyba znalazłem odpowiednie miejsce, łysinę pośród boru godzącą się na takie właśnie schronienie.
- Gdzie, Sławko? Czy aby nie za daleko? A czy miejsca wystarczy tam dla całej osady? I czy zmieści się tam nasze bydełko? - ze wszystkich stron posypały się pytania.
- To kawałek drogi, niestety. Za to luzu tam dosyć. I dla kobiet, i dla dzieci, i dla wszelkiego majątku. Mówię o gęstym lesie pośród niedostępnych mokradeł Wiedźmowego Topieliska. Można tam dotrzeć brodząc Pisą u samego brzegu. Wędrowanie rzeką ma i dodatkową zaletę: krzyżowe zbóje nie wytropią ucho­dzących, nawet gdyby pogonili za nimi z tresowanymi brytanami. Po wodzie ża­den pies nie poprowadzi, nie wyczuje śladu.
Kiedy po dwóch miesiącach Krzyżacy znowu wtargnęli do Nowogrodu, niezastali w chałupach żywej duszy. Chlewy i kurniki zionęły pustką. Nikogo też nie było w dotychczasowych kryjówkach w okolicznych chaszczach. Opędzając się nieustannie przed borowymi łucznikami na podobieństwo niedźwiedzia oganiającego się przed łowiecką sforą, rycerze i knechty musieli zawrócić w kierunku gra­nicy, tym razem nie uwożąc ani jeńców, ani łupu.
Kolejna wyprawa również zakończyła się klęską Krzyżaków. W leśnych potyczkach stracili kilkunastu ludzi, w zamian zaś nie zyskali nawet chudego wołu. I za jednym, i za drugim razem, niewiasty i dzieci nowogrodzian wraz z całym dobytkiem znajdowali bezpieczne schronienie w dobrym lesie nad Pisą.
Cyganie wędrujący od Szczytna do Łomży opowiadali nieco później na nowogrodzkim ryneczku, że po ostatniej nieudanej wyprawie komtur krzyżacki ze złości rozpękł się przed zamkową fosą na siedemdziesiąt jeden kawałków niczym smok wawelski. Może to i prawda, bo nikt nigdy więcej już o nim nie słyszał. W Puszczy-Zagajnicy pojawiali się potem krzyżaccy komturowie, choć inni, lecz również zbójeccy. No, ale to już należy do zupełnie innej opowieści, na którą, być może, również przyjdzie pora. Z czasem część nowogrodzian przestała powracać do swej osady, na stałe pozostała w dobrym, bezpiecznym lesie. A wieś, która powstała na owej polanie, do dziś nosi tę wdzięczną nazwę. Oto dlaczego dobry las stał się Dobrym Lasem.

piątek, 5 kwietnia 2013

Mikołaj Wnuk, czyli co wiemy o bracie Franciszka i Wiktora.

Wiadomości o Mikołaju, synu Seweryna i Marianny są bardzo skromne. Mój dziadek Franciszek s. Wiktora, wymieniał go jako swego stryja, nic jednak więcej nie był w stanie o nim powiedzieć. Trochę światła na tę postać rzuca poniższy wypis

Indeks małżeństw parafia Poryte 1891
WNUK Mikołaj, syn Seweryna i Marianny Galickiej żeni się  z Marianną Tyszko, córką Jana i Katarzyny Kotowskiej, 18/1891.


Oczywiście musimy ostrożnie podejść do nazwiska GALICKA (wyjaśniłem to w oddzielnym poście "Chilecka, Galicka.......")
Nikt z rodziny nie zna kuzynów, którzy by byli potomkami Mikołaja. Brak wiadomości to też wiadomość, że rodzina ta albo nie miała potomków albo zamieszkała w znacznym oddaleniu i jej potomkowie nie mieli możliwości komunikowania się z krewnymi z Niksowizny. Udało się odnaleźć  pewien trop w USA, który wskazuje na to, że Mikołaj (podobnie jak jego bracia) wraz z żoną był w USA. Tym tropem jest lista pasażerów pewnego statku, który w 1899 roku przypłynął do Nowego Jorku.  Na liście tym widnieje Marianna Wnuk z informacją, że płynie do swego męża, który mieszka na Brooklynie. Jako miejsce swego zamieszkania w Polsce (wtedy jeszcze Rosji) podała wieś Niksowiznę, co by znaczyło, że po ślubie, który odbył się w parafii Poryte, małżonkowie zamieszkali w Niksowiznie. Stamtąd właśnie, najpierw Mikołaj, później Marianna wyruszyli do USA. 
Krytyka źródła dostępnej listy pasażerów tego statku zajmie mi jeszcze trochę czasu. Podróż Marianny i osoby jej towarzyszącej wraz z wszelkimi informacjami zawartymi w tym źródle zamieszczę w innym poście. Może więc Mikołaj z Marianną zostali na stałe w USA, podobny zamiar miał też Wiktor, którego do powrotu zmusiła choroba Małgorzaty  (przekazy rodzinne). Wysłałem już do kilku rodzin o nazwisku Wnuk,   mieszkających dziś na Brooklynie zapytanie o pochodzenie. Teraz pozostaje mi tylko czekać, może ktoś się odezwie.  
Jest też inny trop związany z krewną (siostrą Wiktora) zwaną Mikołajką, którą wymieniłem we wcześniejszym poście jako żonę Mikołaja Niedbały. Otóż wg Bolesława Prusinowskiego rodem z Niksowizny (obecnie mieszkańca Marek k/Warszawy) Mikołajka pochodziła z Porytego. Jeśli tak, to nie mogła być siostrą Wiktora tylko jego bratową, żoną Mikołaja Wnuka. Powiązanie z rodziną Niedbałów wzięło się stąd, że Mikołajka  zamieszkała u nich jako u krewnych męża.


Fragment listy pasażerów.  Pozycja 26 Marianna (Marjanna) Wnuk lat 30, zamężna, kraj pochodzenia Rosja, miejsce Niksowizna.

poniedziałek, 1 kwietnia 2013

Dzieci i wnuki Jakuba Ptaka i Rozalii z d. Florczyk.

Poniższe opracowanie to stan wiedzy na dzień dzisiejszy, zdaję sobie sprawę, że wykaz jest jeszcze niekompletny (szczególnie w odniesieniu do wnuków). Liczę na odzew potomków wymienionych przez mnie osób - mam nadzieję, że razem uda nam się uzupełnić brakujące luki.

Jakub Ptak wraz ze swą żoną Rozalią z d. Florczyk to jak na razie najstarsi przodkowie ze strony mojej babci macierzystej Adeli z d. Ptak Gugnackiej.
Jakuba Ptaka i Rozalię wspominają przekazy rodzinne oraz wypisy indeksów małżeństwa parafii Kolno. Jakub urodził się ok 1840 roku, Rozalia pewnie była od niego młodsza. Niestety nic nie wiemy o ich życiu. Chyba tylko to, że być może ojciec Jakuba a na pewno jego dziadek widział jeszcze na własne oczy młyn na rzece Pisie. Jakub najprawdopodobniej był gospodarzem, włościaninem w rozrastającej się w tamtym okresie wsi Ptaki.

Dzieci Jakub i Rozalii
Antoni - ur. 1864, Antoni Ptak zgłosił śmierć swego brata Jana Ptaka. W zgłoszeniu był podany jego wiek 64 lata.

Stanisław - ur. ?      Wg informacji bratowej Stanisława,  Adeli (zd. Ptak) Gugnackiej, Stanisław odsłużył 25 lat w Armii Carskiej. Później był urzędnikiem, możliwe, że na kolei. Jego żona nie pochodziła z okolic Kolna, najprawdopodobniej nigdy nie była w Ptakach. Miał 2 dzieci, syna Narcyza i córkę Wandę. Siostra Adeli, Eleonora, wspominała Stanisława  jako eleganckiego, zadbanego mężczyznę. W dzieciństwie nie mogła się nadziwić, że styrany pracą Jan i wyglądający na urzędnika, zadbany  Stanisław to bracia.
Brak jakichkolwiek dokumentów o Stanisławie.
Wśród braci nie wymieniła go Eugenia Ptak, wnuczka Władysława  brata Stanisława.

Jan - ur  1967-1928.  Jana wspomina poniższy wypis metrykalny:
Indeks małżeństw parafia Kolno 1892
PTAK Jan, syn Jakuba i Rozalii Florczyk żeni się z Barbarą Piątek, córką Stanisława i Anny Nikło, 59/1892.
Ich dzieci to: Aleksandra, Stanisław, Bronisław, Wiktor (wykaz znany tylko z przekazów rodzinnych, mogą być nieścisłości). Barbara umiera 19 sierpnia 1908 roku w wyniku komplikacji poporodowych, kilka dni wcześniej urodziła martwe dziecko.
Po śmierci Barbary Jan żeni się (ok 1910) z młodszą o 22 lata Małgorzatą Prusinowską z Zabiela.
Ich dzieci: Adela, Eleonora, Anna, Józef, Antoni.

Władysław - ur. ? (ok. 1869) Brak dokumentów metrykalnych odnośnie Władysława. Jego syn Aleksander (Oleś z Kępiny) miał córkę Eugenię i to ona podała Władysława jako brata Jana.
Potwierdzało by to zgłoszenie śmierci Jana Ptak przez Antoniego Ptaka (lat 64, brat Jana) i Aleksandra Ptaka (lat 30), który mógł być synem Władysława czyli Olesiem z Kępiny.

Aniela - ur.? (ok. 1872) Wspomina ją wypis metrykalny
Indeks małżeństw parafia Kolno 1894
GÓRSKI Piotr, syn Józefa i Agnieszki Bubnackiej żeni się z Anielą Ptak, córką Jakuba i Rozalii Florczyk, 43/1894.
Mogła mieszkać w Kolimagach. Wnuczka Jana Ptaka, Jadwiga Rydel z d. Gugnacka, pamięta kuzynkę o tym nazwisku, mieszkającą w Kolimagach. Mogła pracować u księży w Kolnie.

Roman - ur. ?  Brak dokumentów odnośnie Romana. Romana wymienia Eugenia wspomniana wcześniej córka Aleksandra (Olesia z Kępiny) i to ona podała Romana jako brata Antoniego, Władysława, Jana i Stanisława.
Być może ten wypis metrykalny dotyczy Romana.
TRZCIŃSKI Franciszek, syn Michała i Marianny Wyzner żeni się z Małgorzatą Ptak, córką Romana i Anieli Piaścik, 8/1907

Aleksander - ur. ? Brak dokumentów odnośnie Aleksandra. Wymienia go Eugenia, wspomniana wcześniej córka Aleksandra (Olesia z Kępiny) i to ona podała Aleksandra jako brata Antoniego, Władysława, Jana, Stanisława i Romana.

Teofila - ur. ? Brak przekazów rodzinnych odnośnie Teofili,  ale wspomina ją ten wypis metrykalny

Indeks małżeństw parafia Kolno 1899
CHOCHOWSKI Jan, syn Jana i Katarzyny Wnuk żeni się z Teofilą Ptak, córką Jakuba i Rozalii Florczyk, 45/1899.

W powyższym opracowaniu jedynie wymieniam dzieci i wnuki Jakuba i Rozalii. Szczegółowe opracowanie poszczególnych osób i rodzin będę zamieszczał w następnych postach. Osoby mogące rzucić światło na wymienione przeze mnie osoby, uzupełnić materiał lub go poprawić, proszę o kontakt.